HAFIZA, ZİHİNSEL MATEMATİK & BEYİN EĞİTİMİ
MEGA HAFIZA’NIN ANA UZMANLIK ALANLARIDIR

Mega Hafıza ve Melik Duyar isimleri Türkiye’de ve Dünya’da bu konularda tanınan isimlerdir. Türkiye hafıza geliştirme, zihinsel matematik ve beyin eğitimini Dünya Hafıza Şampiyonu Melik Duyar’dan öğrenmiştir.

Çeşitli TV kanallarında yaptığı hafıza ve zihinsel matematik gösterileriyle tanınan Duyar, 1990’lı yıılların başından beri beyin temelli eğitimleriyle ve eğitim setleriyle onbinlerce kişiye destek vermiş olup, şu anda Dünya Hafıza, Zihinsel Matematik ve Hızlı Okuma Olimpiyatları MEMORIAD’ın başkanlığını da yaparak bu konularda dünyaya yön vermektedir.

Melik Duyar’ın özgeçmişi ile ilgili bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

MELİK DUYAR’IN
MEGA ARİTMETİK DAHİ ÇOCUK MERKEZLERİYLE İLGİLİ
KİŞİSEL MESAJI

Merhaba,

Öncelikle çocukların en önem verdiğim varlıklar olduğunu vurgulamalıyım. Özellikle zihinsel olarak sağlıklı ve kapasiteli bir gelecek nesil yetiştirilmesine küçük yaştan başlayarak destek vermek amacıyla 3 ile 7 yaş arasındaki çocuklar için hazırlamış olduğum “ÇOCUK, ZEKA & HAFIZA” setimle ve diğer eserlerimle bu katkıyı yapmaya devam ediyorum.

Ömrüm yettiği sürece bu katkıyı birçok başka projelerle yapmaya kuşkusuz devam edeceğim. Uzun süredir hazırlığını tamamladığım, ancak diğer projelerin yoğunluğundan bir türlü başlatmaya fırsat bulamadığım bir projeye bu web sitemizle start vermiş durumdayız. Bu projenin adı “Mega Aritmetik Dahi Çocuk Merkezi” eğitim programıdır.

Memoriad Başkanı Melik Duyar Priyanshi Somani’ye kupasını verirken.

Bu projeyi öne almamın nedeni 2010 yılında Almanya’nın Magdeburg kentinde 13 yaşındaki Hintli küçük kız Priyanshi Somani ile karşılaşmamdır. Memoriad Dünya Zihinsel Matematik Olimpiyatları Başkanı olarak Memoriad olimpiyat kupasını vermek için Almanya’ya davet edilmiştim. Bu yarışmada benzer bir yöntemle parmaklarını bir soroban (bir çeşit abaküs) gibi kullanarak hafıza gücünü minimum seviyede kullanarak zihinsel matematik dünya şampiyonu olan Priyanshi’yi görünce, bu projeyi öne almam gerekli diye düşündüm.

Bu arada bu konuyla uzaktan, yakından ilgisi olmayan birçok kişinin bu projeye benzer bazı sistemleri çeşitli uzak doğu ülkelerinden satın alarak veya temsilcilik alarak çok yüksek ücretlerle pazarladıklarına şahit oldum. Doğru teknikleri, doğru kişilerden almaları ve bu olayın finansal bir istismar konusu olmaması için bu konuya “Mega Aritmetik Dahi Çocuk Merkezi” programı ile bir çeki düzen vermeye karar verdim.

“Mega Aritmetik Dahi Çocuk Merkezi” programı 5 ile 11 yaş arası (5 yaş ve 11 yaş dahil) çocukların zihinsel aratmetik kanalıyla beyinlerinin eğitimi ile ilgilidir. “Çocuk, Zeka ve Hafıza” eğitim seti hariç, bugüne kadar hazırladığım tüm eğitim setlerim evde ailenin, öğrencinin veya kişinin kendi kendine çalışarak kendilerini geliştirebilecekleri şekilde hazırlanmıştır.

Ancak hazırlamış olduğum yeni “Mega Aritmetik Dahi Çocuk Merkezi” eğitim programı haftalık iki saatlik çalışmalarla toplam iki yıl süren bir eğitim programıdır. Bu eğitimden fayda sağlayabilmek için minimum bir yıl bu eğitim programına katılmak gerekiyor. Bu nedenden dolayı bu eğitimi kendi kendine çalışılacak bir eğitim seti olarak değil de, bir öğretmen nezaretinde ve bir ders ortamında öğrenilecek şekilde dizayn ettim. Eğitim dokümanlarını da buna göre hazırladım.

Hazırladığım bu özel programın eğitimini tek başıma tüm Türkiye’ye veremeyeceğim için, bu programı bu konuda yetenekli ve ilgili olan insanları eğiterek temsilcilikler yoluyla tüm Türkiye’de başlatma kararı aldım. Bu arada Memoriad yönetim kurulu bu sistemi diğer ülkelere de yaymak için dokümanları İngilizce, Almanca, Fransızca, İspanyolca ve Çince’ye çevrilmesine karar vererek çalışmaları başlatmıştır.

Yapılan araştırmalar insanların beyin kapasitelerinin çok az bir bölümünü kullandıklarına işaret etmektedir. Bunun başlıca nedenlerinden bir tanesi beynin sadece mantık ve matematikle uğraşan, lineer çalışan beynin sol yarım küresi yoğun olarak kullanılırken, beynin hayal gücü, resim, ritim ve bütünü görme yeteneklerinde üstün olan beynin sağ yarım yarım küresinin atıl bırakılmasıdır. İşin sırrı beynin her iki yarım küresinin birlikte ve dengeli olarak kullanılmasındadır.

Beyin yarım kürelerinin birlikte ve dengeli olarak kullanılmasını sağlayan birçok farklı yöntem vardır. 1990’lı yılların başından bu yana insanların beyin kapasitelerini en üst seviyede kullanmaları için çok sayıda teknikler geliştiren ve eserler üreten bir kişi olarak “Mega Aritmetik Dahi Çocuk Merkezi” eğitim sisteminin bu yöntemlerden sadece biri olduğunu söyleyebilirim. Bu program özellikle 5 ile 11 yaş arası çocukların beyinlerinin her iki yarım kürelerinin birlikte kullanılmasına önemli ölçüde destek vermektedir.

Bu sistemi önemsemenizi, ancak herşeyi tek bu sistemden beklememenizi öneririm. Örneğin 3 ile 7 yaş arasındaki çocukların hafıza, zeka ve beyin gelişimlerinin sağlam temellere oturtulmasını sağlayan “Çocuk, Zeka ve Hafıza” setini bu dönemde ihmal etmemenizi tavsiye ederim. Yine 12 yaş ve üzeri dönemlerde kullanılması gereken diğer sistemleri de incelemenizi öneririm.

Web sitemiz aklınıza gelebilecek her türlü soruya cevap verecek şekilde hazırlanmıştır. Lütfen sorularınızın cevaplarını bulmak için bu web sitesindeki ilgili alt bölümleri de inceleyiniz. Temsilcilik veya eğitmenlik sertifikası için aşağıdaki telefonu arayınız veya web sitemizdeki müracaat formlarını doldurunuz.

Danışma Hattı: 0-312-417 33 30

“Mega Aritmetik Dahi Çocuk Merkezi” programında görüşünceye kadar beyninize iyi bakın.

Saygılarımla,

Melik Duyar
Dünya Hafıza Şampiyonu
Dünya Hafıza ve Zihinsel Matematik Olimpiyatları Başkanı

 

 
 
 

© 2011 MEGA HAFIZA
Tüm hakları saklıdır.
email : info@megaaritmetik.com Tel (Ankara) : 0312 417 33 30 (Pbx) - 0312 417 27 79